Znormalizowane 7 pinowe gniazdko i wtyczka

2006-09-30 | Tomasz Skup

Na wsporniku naszego haka w samochodzie zamocowane jest gniazdo - najczęściej 7 kontaktowe, wraz z wiązką przewodów elektrycznych. Gniazdko to odpowiada za prawidłowe działanie świateł w naszej przyczepie. Poza tym, jeśli nasza przyczepa nie posiada światła przeciwmgielnego pin ten wykorzystuje się do zasilania instalacji 12 V w przyczepie (oświetlenie, pompka wody, trumawent oraz lodówka). Zadbajmy o prawidłowe połączenie!

Kilka porad dotyczących gniazdka:

  • Jeśli żadne ze świateł nie działa najprawdopodobniej mamy problem z masą dlatego rozginamy jej kontakt płaskim śrubokrętem.
  • Jeśli nie działa któreś ze świateł, korzystamy z szablonu i rozginamy odpowiedni pin.
  • Jeśli nasza przyczepa nie posiada światła przeciwmgielnego, możemy podciągnąć zasilanie z akumulatora samochodowego. Potrzebny jest nam w tym wypadku solidny przewód (1 mm) oraz bezpiecznik (15 A wystarczy) z obudową który zamontujemy na kablu. Warto również zmienić kabel masy na grubszy gdy będziemy korzystać z lodówki na 12 V.

Schemat #17-pinowa wtyczka w przyczepie

 

Schemat #2

7-pinowe gniazdo w samochodzie

   1
komentarzy
  1. Telbi 2015-02-11 12:43:56

    Witam Na wstępie chciałbym podziękować i pogratulować rewelacyjnego forum. Do przyczepkowiczów dołączyłem w zeszłym roku w grudniu więc doświadczenia jakiegokolwiek brak. Analizując artykuł i własne doświadczenia (jakże małe), nasuwa mi się pytanie co ze światłem wstecznym. Czy przyczepy posiadają takowe? W mojej niestety nie pali się takie? Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję.

Twój komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać własny komentarz.